روش صحیح تمیز کردن پارکت

بهترین راه برای تمیز کردن پارکت بستگی به این دارد که کف اتاق یا منزل یا محیط کار شما چقدر قدیمی است و چه نوع روکشی دارد. اگر نمی‌دانید که روکش آن چه نوعی است، در فهمیدن آن پرس و جو کنید. همچنین برای تشخیص استحکام کفپوش فقط انگشت خود را روی کف بمالید و حتما این کار را روی کف تمیز انجام دهید. اگر هیچ لکه ای به نظر نرسید، کف مهر و موم شده است. اگر لک ایجاد شد، کف اتاق یک آب بندی نافذ، روکش روغن، روغن جلا و لاک یا غیره دارد و سپس واکس می‌خورد. در کل توجه کنید که کف اتاقتان به خوبی نصب شده باشد. در مواردی هم نظافت پارکت نیاز به جلا دادن و کفسابی دارد که میبایست از متخصص این حوزه کمک گرفته شود.

 

روش های نظافت پارکت

 

محافظت از پارکت در مقابل خاک و دوده

از پارکت های مات در نزدیکی در ورودی‌تان استفاده کنید زیرا شما با این کار می توانید زمان تمیز کردن آن را کاهش دهید.
پارکت مات را هم بیرون و هم در داخل درهای خارجی قرار دهید تا بتوانید کثیفی را کاهش دهید.
ذرات ریز مثل خاک می‌توانند مانند کاغذ سنباده عمل کنند و پارکت شما را خراش دهند. با قرار دادن یک پادری در هر ورودی و تشویق اعضای خانواده و مهمانان برای پاک کردن پای خود،بیشتر کثیفی و دوده روی پادری به تمیز کردن اتاق و کف ها کمک می‌کنید.
در هوای برفی یا بارانی،‌ از یک منطقه پاک سازی کفش یا بوت برای جلوگیری از آسیب ناشی از آب و برف استفاده کنید. جلوگیری از این علائم با استفاده از محافظ های زیر مبلی ها و با استفاده از قالیچه ها در مناطق بازی برای اطمینان از اینکه اسباب بازی های کودکان زمین را خراش نمی‌دهند.

جارو کردن روزانه برای تمیز نگه داشتن پارکت‌ ها

ممکن است به نظر کمی قدیمی برسد، اما یکی از بهترین راه ها برای تمیز کردن کف پارکت چوبی، هر روز جارو کردن با کیفیت بالا و یا استفاده از یک پارچه میکروفایبر است. اگر جارو زدن کفایت نکرد یا لبه ها و گوشه ها به کمی نظافت بیشتر نیاز داشتند، از جارو برقی استفاده کنید.
گرد و غبار و کثیفی بر سر تی ها مثل کاغذ سنباده عمل می‌کنند و باید از استفاده از آن‌ها خودداری کرد.
به جای آن باید از یک جاروی تمیز و خشک و یا تی میکروفایبر برای تمیز کردن استفاده کنید.

استفاده از محصولات شوینده مناسب

تا حد امکان، از محصولات تمیز کننده توصیه شده توسط تولید کننده کفپوشتان استفاده کنید. گاهی اوقات عدم رعایت اینگونه توصیه ها می‌تواند منجر به قطع ضمانت شما شود. اگر معلوم نشده است که پارکتتان از چه نوعی است و یا نوع محصول مناسب را نمی‌دانید، از پاک کننده های عمومی استفاده کنید. همیشه پاک کننده را ابتدا در یک گوشه تاریک، مانند کمد یا آبدارخانه، امتحان کنید تا مطمئن شوید که برای شما محصول مناسبی است.
هرگز از محصولاتی که دارای مواد مومی و یا نفتی است استفاده نکنید مگر اینکه مطمئن شوید که پارکت شما یک روکش از جنس مومی دارد.
واکس و روغن در واقع خاک را نگه می‌دارد و سپس وقتی روی آن گام برمی‌دارید، ممکن است سطح آن را خراش دهد.
همچنین اگر از یک واکس یا روغن استفاده می‌کنید، می‌تواند قابلیت بازی کردن و پوشش دادن کف زمین را از بین ببرد پس یک پاک کردن کامل می‌تواند برایتان مورد نیاز باشد، چون این کار به درستی حفظ نخواهد شد و پارکت را به درستی تمیز نخواهد کرد. بعضی از تولید کنندگان پارکت، اکنون تمیز کننده برند خود را پیشنهاد می‌دهند.

تمیز کردن لکه ها در مدت زمان کوتاه

هر گونه لکه را با استفاده از یک پارچه نرم، خشک یا کمی مرطوب پاک کنید. به اینگونه که از لبه های لکه شروع کنید و به سمت مرکز حرکت کنید. حتما توجه کنید که کف اتاق پس از تمیز کردن خشک شود. مراقب تمیزکاری عمقی کف پارکت های چوبی باشید. وقتی کف پارکت های چوبی به یک تمیز کاری کامل نیاز دارند، یک سطل آب و تی مرطوب بردارید و از حوله مرطوب روی زمین و از یک تی کاملاً بدون آب ستفاده کنید. کف اتاق را خیس نکنید چون این کار می‌تواند سطح رطوبت را تغییر دهد و در طول زمان باعث ایجاد بستری برای منبسط شدن چوب شود و این امر منجر به خراب شدن کف پارکت می‌شود. ضمنا در صورتی که کفپوش و پارکت شما نیاز به جلا و نو شدن داشته باشد با لایه لمینت و خدمات کفسابی پارکت این امکان فراهم میشود و تعرفه آن بسیار مناسب و بصرفه تر از تغییر کفپوش است لذا به منظور استعلام قیمت کفسابی پارکت با ما در تماس باشید.

 

کفسابی پارکت

 

توصیه های نهایی برای نگهداری و مراقبت از پارکت ها

۱.پارکت نمی‌تواند رطوبت و یا آب را تحمل کند بنابراین همیشه حواستان باشد که هیچ چیز روی زمین ریخته نشود و اگر این اتفاق افتاد، سریعاً آن را پاک کنید.

۲.بهتر است در ساخت دستشویی و آشپزخانه ها با کف پارکت اجتناب کنید، این محل ها معمولا در معرض گرما و یا رطوبت زیاد قرار دارند.

۳.اگر خانه شما در معرض نور خورشید قرار دارد باید پرده ی پنجره ها را طوری تنظیم کنید که از تابش مستقیم نور به کف پارکت جلوگیری شود زیرا نور آفتاب می‌تواند درخشش کف پارکت را از بین ببرد.

۴.فراموش نکنید که پارکت خود را با چند فرش زیبا تزیین کنید تا تمام سطح آن زیر پا نباشد.

۵.وقتی اسباب و اثاثیه تان را جابجا می‌کنید، آن‌ها را به اطراف هل ندهید و به کمک یک عضو دیگر خانواده، وسایل را کمی بالاتر از سطح زمین بلند کنید.

۶.همیشه کف پارکت را بدون گرد و خاک نگه دارید و برای این کار از جارو برقی یا جارو دستی کمک بگیرید.

۷.از تی اسفنجی مرطوب و یا یک تکه پارچه برای تمیز کردن کف پارکت استفاده کنید. البته برای تمیز کردن کفپوش چوبی به یک اسفنج مرطوب نیاز ندارید. فقط مطمئن شوید که آن را به سرعت با یک تکه پارچه خشک، پاک می‌کنید.

۸.از صابون و دیگر مواد تمیز کننده استفاده نکنید. آن‌ها می‌توانند پارکت را خراب کنند.

۹.اگر دوست دارید کفپوش چوبی ویژه ای داشته باشید که در بسیاری از فروشگاه ها در دسترس است. اسپری براق کننده نمناک کف اتاق شما را تمیز و درخشان نگه می‌دارد.